Sigarayı bırakmaya psikolojik hazırlık

Sigara bırakma girişiminde kişinin başarılı olabilmesi için bu sürece girmeden önce kendini hazırlaması oldukça önemlidir. Kişide sigarayı bırakmakla beraber bir eksiklik hissi ve gerginlik oluşacaktır. Bu yüzden kişinin daha önceden kendini psikolojik olarak sigara bırakma sürecine hazırlaması faydalıdır.

Öncelikle kişinin kendini motive etmesi ve psikolojik bir alt yapı oluşturması uzun süredir var olan bu alışkanlığından kurtulması için gereklidir. Sonuçta bu kişinin tamamen kendisiyle bütünleştirdiği ve çok uzun süredir birlikte olduğu bir alışkanlıktır. Sadece tek bir sigaradan ibaret değildir. Bu tür kişiyle bütünleşmiş olan bir alışkanlıktan kurtulmak çok zordur ancak kesinlikle imkânsız değildir.

Aslında bu konuyu şöyle değerlendirmek psikolojik hazırlık açısından ve motivasyon yönünden çok faydalı olabilir. İnsanın sigarayı tüm eksileri ve artılarıyla ele alması gerekir. Sigarada tamamen yok diyebileceğimiz artıları düşünmesi ve bunun yanında eksileriyle karşılaştırması ne durumda olduğunu anlamasını sağlayacaktır. İnsanların yaptıkları hataların başında sigaranın eksilerini artı olarak değerlendirmek geliyor. Psikolojik olarak elde ettikleri sahte ve geçici tatmin duygusu milyonlarca kişiyi aldatmaya yetiyor. Tüm artıları ve eksileriyle birlikte sigarayı önünüze alırsanız, kesinlikle sahte bir psikolojik tatminden başka artısını bulamazsınız. Ancak pek çok kişi bu geçici tatmin duygusu nedeniyle sigarayı bırakamıyor.

Alışkanlıkları geride bırakmak zaman ister ve uzun zamandır var olan bir alışkanlıksa vazgeçmek zordur ancak kesinlikle imkânsız değildir. Zaten sigarayı artıları ve eksileriyle önüne koyup değerlendiren birinin bu alışkanlıktan vazgeçmeyi düşünmemesi mümkün değildir.

Sigarayı bırakma sürecinde kişilerin psikolojik ve sosyal olarak kendisine yardım edecek ve destekleyecek birini bulması da çok önemlidir. Alkol almak ve çay, kahve tüketmek gibi sigarayla arası iyi olan birtakım davranışlardan uzak durmaya çalışmak bu süreçte çok önemlidir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !